História

Aktívna činnosť kapely začala na starej známej ZŠ v Brvništi. Na troskách miestnej dychovky sa dáva dokopy muzikantské trio, keď spolužiakov Jágrik – Chovančík (bicie a basa) dopĺňa na poste gitaristu legendárny multiinštrumentalista Pišta Holišík. Partii faganov v staršom školskom veku, ktorí sa uvádzali pod názvom „Hviezda“ o čosi neskôr prichádzajú sekundovať klávesák Martin Kordoš a speváčka Magda Mituníková. Názov skupiny sa mení na „Impulz“ – Iniciatíva Mladých Pre Udržanie Ľudovej Zábavy.

Zostava pilne obrába staré pozháňané aparáty a nástroje a verná svojmu názvu (a odkazu preslávenej „Slzy“) cvičí ľudovku za ľudovkou a začína zarábať na rôznych akciách v okolí. Vlastná tvorba v tejto fáze ešte neexistuje, za zarobené peniažky sa poctivo vylepšuje aparát a dennodenným trénovaním (najprv v pivnici kultúrneho domu a neskôr na hasičskej zbrojnici) tiež zručnosť muzikantov.

Roku Pána 2004 z kapely odchádza Martin Kordoš a za klávesy prichádza vtedy ešte mladá krv Mišo Kramarík. Táto zostava ale vydrží iba niečo vyše roka, pretože čoskoro sa rozhodne zavesiť muzicírovanie na klinec aj gitarista Pišta (výhodnejšie angažmá v istej moravskej pekárni).

Oklieštená kapela Kramarík (klávesy), Jágrik (bicie), Chovančík (basa) a Mituníková (spev) mení skúšobňu za miestnosť v budove brvništskej pošty a márne sa snaží zohnať do kapely gitarovú náhradu, keďže o starý československý rokenrol v kraji metalistov a hip-hoperov má málokto záujem. O nejaký čas sa rysuje riešenie – Mišo opúšťa klávesy a prechádza za gitaru (ku ktorej už od začiatku očividne viac inklinuje) a na post klávesáka prichádza Matúš Šporík. Nekonečnými hádkami a debatami v kapele sa konečne prijme model modernej rockovej kapely a popri Eláne, Olympiku či napríklad Ameriky od Lucie sa začína rysovať aj prvá vlastná tvorba.

Kapelu ale znova postihnú personálne zmeny – odchádza klávesista Šporík a taktiež speváčka Magda (výhodnejšie angažmá a nová láska niekde na juhu Európy). Za mikrofón sa popri basákovi Jarovi postupne prebojuje gitarista Mišo (z ktorého sa postupne a (ne)isto stáva líder a hlavná postava skupiny) a o niečo neskôr do kapely padá priamo z neba druhý gitarista Peter Knapo. Kapela horko-ťažko mení názov na „Vinyla“ – odvodené od starých vinylových platní, symbolu starej kvalitnej muziky.

Prvé vystúpenie s novým zložením a novým názvom skupina absolvuje roku Pána 2006 v rodnej brvništskej krčme v Palerme po boku metalových legiend ako Porfyria či Suburban Terrorist. Prvýkrát bez ľudoviek, prvýkrát so spevákom Mišom, ešte s klasikami „Chtěl sem mít“ či „Zbohom buď“.

Koncom roka sa v kapele udejú ďalšie zmeny – gitarista Peter uvoľní miesto novej nádeji Lukášovi Zdurienčíkovi. V skupine je ale čim ďalej dusivejšia atmosféra, neustále hádky o vlastnú tvorbu a celkový výraz kapely vrcholia odchodom čerstvého frontmana Miša a kapela sa na vyše polroka muzikantsky odmlčí.

Po určitých výmenách názorov sa členovia znova schádzajú až na jar 2007. Do obnoveného základného tria Kramarík – Chovančík – Jágrik sa vracia gitarista Knapo, aby spolu odohrali koncert v Kultúrnom dome v Brvništi – spolu s novozaloženou kapelou Lukáša Zdurienčíka. V lete 2007 do kapely prichádza nový klávesista – Michal Tarbaj – ktorý v minimálnom časovom rozmedzí urobí maximálny muzikantský pokrok a zo začiatočníka sa stane rovnocenným kapelovým partnerom. Pätica odohrá koncom leta svoj krst ohňom – koncert v preslávenej považskobystrickej Mekke rockovej hudby – v Bunker pube. Čoraz väčší priestor dostáva vlastná tvorba – piesne ako „Stosedma v červených“ a „Mesto čiernych anjelov“ majú celkom slušnú odozvu.

Na jeseň skupina absolvuje postupne dve zastávky v štúdiu, kde sa snaží nahrať svoje prvé skladby (rozumej vypätie všetkých síl a nejasný výsledok). Z dôvodu časovej vyťaženosti po druhýkrát odchádza gitarista Knapo a zostava Kramarík – Chovančík – Tarbaj – Jágrik vydrží len o pár mesiacov dlhšie.

V apríli 2008 odchádza z postu bubeníka Majo Jágrik. Kapela hrá pár mesiacov bez bubeníka a v júni 2008 obsadzuje post bubeníka Miro Šerý. Kapela hrá koncerty aj komerčné akcie a na jar 2009 odchádza z postu klávesáka Michal Tarbaj a nahrádza ho člen z prvej zostavy Martin Kordoš. Kapela už začína byť stabilná, ale po nezhodách v marci 2010 odchádza gitarista Mišo Kramarík a zakrátko aj bubeník Miro Šerý.

Basgitarista Jaroslav Chovančík a klávesák Martin Kordoš ostávajú dvaja a vracajú sa späť len k hraniu tanečných zábav, plesov, rodinných osláv a svadieb. Po asi ročnom pôsobení dvoch muzikantov sa k ním pridáva další už ostrielaný klávesák Milan Tarbaj. Milan okamžite začal cvičiť a v priebehu pár mesiacov už odohrali prvé akcie skupiny IMPULZ s dobrými ohlasmi. Zakrátko ale kapela prichádza na to že im chýba nežná časť skupiny. Netrvá dlho a po hladaní speváčky sa k trojici muzikantov pripája Nikoleta. Po pár skúškach prichádza prvá akcia ktorá dopadla nad očakávania. IMPULZ  zo štyrmi členmi Martin,Jaro,Milan a Nikolka naďalej cvičí a teší sa na prípadnú spoluprácu. Samozrejme ako to už v živote býva nič netrvá večne a ani táto (zdalo sa že stabilná zostava) sa neobišla bez zmien a na jeseň roku 2013 opúšťa kapelu s postu speváčky Nikoleta. Kapela ostala chvíľu bez speváčky ale v priebehu mesiaca sa črtá nová nádejná členka Viera. Po dvoch skúškach odspieva ples na výbornú a kapela ju príjme medzi seba. Impulz je znovu v kompletnej zostave a naďalej hrá !

O nás |   Kontakty  |  Home

Copyright © 2011-2012. Všetky práva vyhradené. Hudobá skupina IMPULZ.